Задължени ли сме да издаваме касов бон, когато имаме онлайн плащания с дебитни и кредитни карти?

credit-cardДа, длъжни сме. При доставка или продажба на стока или услуга, която се заплаща с дебитна или кредитна карта, също се издава фискален бон. Законът задължава всяко регистрирано и нерегистрирано лице по ЗДДС да регистрира и отчита извършените от него доставки или продажби в търговски обект чрез издаване на касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Получателят е длъжен да получи фискалния или системния бон и да ги съхранява до напускането на обекта.

По силата на чл. 118, ал. 3 от ЗДДС фискалният и системният бон са хартиени документи, издадени от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип или от одобрена интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност, регистриращи продажба или доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства.

Други казуси

Виж всички